Skip to main content

Model

Kongres Spojených států amerických vznikl před více než 230 lety. Stal se inspirací pro zákonodárné sbory po celém světě. Otcové zakladatelé ho rozdělili na dvě komory – Sněmovnu reprezentantů a Senát. Až na dílčí výjimky mají rovné postavení. Zatímco Sněmovna je prostorem pro nové tváře federální politiky, senátoři jsou ostřílenými matadory americké politiky.

Kongresmani jsou na první pohled rozděleni na dvě nesmiřitelné stran – republikány a demokraty. Pod povrchem se ale skrývá spletitější síť ideologických a zájmových frakcí. Tu se snaží rozkrýt novináři, kteří vás budou sledovat na každém kroku. Jednání Kongresu se navíc snaží ovlivňovat lobbisté a ministři.

Strany a frakce

Spojené státy mají výrazně odlišný stranický systém oproti tomu, který dobře známe z domova. Jeho základním znakem je bipartismus – tedy fakt, že v USA existují pouze dvě politické strany s reálným vlivem na směřování země – Republikánská strana a Demokratická strana. To ovšem neznamená, že by byla vnitřní politická scéna v USA jednolitá – právě naopak! Obě strany se neoficiálně vnitřně dělí na řadu frakcí, které se snaží ovlivnit stranické směřování podle svých vlastních zájmů. V Sněmovně reprezentantů navíc existují různá zájmová uskupení, spolky a kluby, které sdružují zastupitele obou stran z určitých pozadí (například afroamerický klub) nebo specializovaných na určitou tematiku (například uskupení za moderní technologie).

Demokraté

Demokratická strana nebo jednoduše “Dems” byla založena v roce 1825 a původně vycházela z jeffersonovských tradic opozice vůči federalismu, posilování jednotlivých států unie atd. – podporu tak demokraté nalézali především na jihu USA. Po americké občanské válce, ve které byli jižanští demokraté poraženou stranou, se demokraté na dlouhou dobu dostali do opozice. Na konci 19. a začátku 20. století ovšem došlo k tzv. party switch, kdy se demokraté postupně začali stavět za sociální podporu pro stále silnější americkou pracující třídu. Demokratům se pak podařilo konečně na severu prorazit s programy sociálního státu – New Dealem ve 30. letech, čímž získali podporu zvlášť mezi silnou třídou pracujících na severu, naopak se odcizili od svých tradičních jižanských voličů, kteří podporovali systém minimálních federálních intervencí. Zvlášť podstatným obdobím se stala 60. a 70. léta a hnutí za občanská práva. Během této doby došlo k další známé profilaci demokratů jakožto strany bojující za lidská práva.

Zatím poslední velkou definující událostí se stala ekonomická krize v roce 2008. Velmi pro-businessový přístup k zvládání krize vedl k odklonu pracujících od demokratů, kteří začali působit příliš establishmentově a odloučeně od běžných Američanů. V dnešní době je toto odcizení vidět ve zvyšující se popularitě protisystémových kandidátů na obou stranách – nacionálně-populistickém křídle republikánů a rostoucích sociálně demokratických frakcí uvnitř demokratů samotných.

V obecné rovině demokratický mainstream podporuje přiměřená sociální opatření, vyvažování zájmů pracujících a podnikatelů, relativně silný stát, boj proti klimatické změně a podporu společensky progresivních myšlenek, typicky ochrany práv etnických, sexuálních a genderových menšin. V zahraniční politice demokraté podporují rozvoj obchodu, dobré vztahy s partnery a strategickou opozici proti konkurentům USA.

Progresivisté (CPC)

Progresivní frakce (modelovaná podle Congressional Progressive Cacus) je jednou z hlavních sil v Demokratické straně a v poslední době její síla jen roste. Progresivisté na domácí scéně podporují silný, sociálně spravedlivý a progresivní stát. Typickou legislativou, kterou Progresivisté podporují je tak například:

  • Progresivní zdanění
  • Zavedení všeobecného zdravotního pojištění
  • Navýšení minimální mzdy
  • Podpora opatření v boji s klimatickou změnou
  • Silná podpora práv menšin
  • Podpora práva na potrat

Progresivisté se snaží o morální zahraniční politiku. Jednak oponují autoritářským režimům, kritizují však i současný americký postoj vůči určitým zemím, jako Izrael nebo Saúdská Arábie.

Progresivisté mají volební základu ve velkých městech, mezi vzdělanými, mladými lidmi, odboráři a menšinami.

Noví demokraté (NDC)

Noví demokraté (modelovaní podle New Democrat Coalition) představují středový proud Demokratické strany a druhou z hlavních demokratických frakcí. Zastávají podobně sociálně liberální pozice jako Progresivisté, nicméně jsou více ekonomicky konzervativní a nepodporují sociální stát do takové míry. Noví demokraté typicky podporují:

  • Efektivní systém výběru daní
  • Podporu korporací, zvlášť v oblasti moderních technologií
  • Umírněnou podporu sociálních opatření (např. částečná odpuštění studentských dluhů)
  • Práva menšin
  • Právo na potrat
  • Tržní opatření pro boj s klimatickou změnou

V zahraniční politice jsou Noví demokraté pragmatici. Podporují rozvoj mezinárodního obchodu a rozvoj partnerství proti strategickým oponentům Spojených států. Zároveň se však snaží chránit zranitelný domácí průmysl.

Volební základnu mají Noví demokraté především ve velkých městech, mezi vyšší třídou a inteligencí.

Modří psi (BDC)

Koalice Modrých psů (modelovaná podle Blue Dog Coalition) je nejmenší z demokratických frakcí. Zároveň mají také nejblíže k celkovému středu politického spektra v Americe. Od demokratického mainstreamu se liší především značnou podporou redukce federálních institucí a omezení sociálních opatření. Jsou pověstní agresivitou, neústupností a bojem proti stranickému establishmentu, mezi ostatními demokraty tudíž nejsou příliš populární. Jejich tendence často volit s republikány jim pak vysloužila přezdívku DINOs (Democrats In Name Only). Modří psi typicky podporují:

  • Daňové úlevy
  • Obecné zmenšování moci federální vlády
  • Omezení sociálních opatření, typicky ve zdravotnictví
  • Omezená tržní opatření pro boj s klimatickou změnou
  • Tradiční průmysl
  • Snižování státních výdajů
  • Práva menšin
  • Právo na potrat

V zahraniční politice jsou Modří psi poměrně agresivní intervencionisté, kteří podporují tvrdý postup vůči strategickým oponentům Spojených států.

Voliči Modrých psů se nachází především v tradičně republikánských oblastech – například na venkově, Aljašce, nebo v Západní Virginii. Patří mezi ně rovněž část business elity v demokratických státech – např. v New Yorku.

Republikáni

Republikánská strana (rovněž GOP – Grand Old Party) vznikla v roce 1854 a její počátky jsou velmi matoucí pro ty, kdo znají jen její moderní podobu. Republikánská strana začínala se silnou volební podporou na severu mezi inteligencí, průmyslníky a požadovala relativně silný stát, odporovala otroctví atd. Po občanské válce, ve které zvítězila Lincolnova republikánská vláda, se republikáni na dlouhou dobu stali dominantní stranou americké politiky. Na konci 19. a začátku 20. století ovšem došlo k tzv. party switch, kdy se demokraté postupně začali stavět do pozice prosazující sociální podporu pro stále silnější americkou pracující třídu. Republikáni, kteří neuhnuli ze své podpory podnikatelů se tak dostali do pozice, kdy museli “obrátit” a začít propagovat pozici malého státu.

Dalším důležitým obdobím se stala 60. a 70. léta a s nimi spojené hnutí za občanská práva, během kterého se republikáni jasně vymezili jako strana oponující progresivismu. Konečně, během ekonomické krize v roce 2008 se v USA vytvořila značná skupina voličů, především z nižších tříd, která nebyla spokojena s tím, jak byla krize zvládána. Tato skupina se stala jednou ze základů kampaně Donalda Trumpa, jehož zvolení vytvořilo v moderní Republikánské straně silný antiestablishmentový nacionalisticky-populistický proud. V důsledku toho je dnes Republikánská strana v určité krizi, spočívající ve sporu mezi “pro-Trump” a “anti-Trump” křídlem, která se silně projevuje a okolnosti okolo prezidentských voleb v roce 2020 ji jen vyostřily.

Klub za svobodu (FC)

Klub za svobodu (Freedom Caucus) je jednou z nejmladších a také nejviditelnějších frakcí v Kongresu. Tvoří jej zastupitelé, které lze zeširoka označit za následovníky Donalda Trumpa. Obecně hlásají nacionalistické, konzervativní a pravicové až ultrapravicové názory. Řada extrémnějších členů Klubu za svobodu se pak stala nechvalně známou kvůli šíření řady konspiračních teorií. Je obtížné říct, co přesně Klub za svobodu podporuje – primárně je totiž definovaný tím, proti čemu bojuje.

Klub za svobodu tak:

  • Odporuje opatřením pro boj s klimatickou změnou
  • Odporuje rozšiřování sociálního státu
  • Odporuje šíření progresivismu
  • Odporuje vyššímu zdanění
  • Odporuje právu na potrat

V zahraniční politice je Klub za svobodu dle hesla America First velmi izolacionistický. Podporuje protekcionistická opatření a obecně se staví proti intervenci v zahraničí.

Voliči Klubu za svobodu jsou především z vyloučených venkovských, silně náboženských (především evangelických) lokalit a z určitých kruhů pracující třídy.

Konzervativci (RSC)

Konzervativní republikáni (Republican Study Committee), dříve známí jako Nová pravice, jsou nejsilnější republikánskou frakcí, ovšem jejich síla je podstatně omezena vyděračským potenciálem Klubu za svobodu. Představují středový proud v republikánské straně, který je nejvíce inspirovaný reaganistickým republikanismem volného obchodu a snižování regulací. Zastupitelé v této frakci tak prosazují:

  • Omezování regulací a federálního dohledu
  • Snižování daní pro velké firmy
  • Fiskální odpovědnost a snižování výdajů
  • Sociální konzervatismus a odpor k progresivismu
  • Odpor k právu na potrat
  • Tržní řešení problémů

V zahraniční politice jde o pragmatiky. Spíše než zahraniční obchod preferují upřednostnění domácího průmyslu nicméně také velmi podporují rozvoj strategických partnerství a aktivní opozici vůči strategickým protivníkům USA.

Podporu Konzervativci nalézají především mezi podnikateli, v náboženských kruzích a na venkově.

Pragmatisté (RGG/RG2)

Pragmatisté (Republican Governance Group) jsou menší část republikánské strany. Od svých stranických kolegů se odlišují větší ochotou ke konsensuální tvorbě politiky s demokraty. V minulosti silné zastoupení liberálních republikánů (kteří se nebáli např. vyšetřovat Donalda Trumpa za události 6. ledna) jim vysloužilo přezdívku RINO (Republican In Name Only), ale poslední volby a posílení Donalda Trumpa liberálnější kandidáty zcela vymýtilo. Dnes se tak ve frakci nalézají i jeho podporovatelé. Se svými kolegy mají však společný cíl – robustní státní správu a budoucnost, v níž strana přežije i po odchodu Donalda Trumpa do důchodu. Pragmatisté typicky:

  • Podporují vyvažování fiskální odpovědnosti a ochrany zájmů pracujících
  • Podporují dlouhodobou perspektivu při utváření politiky
  • Podporují zachování právního státu a rozdělení mocenských složek
  • Podporují řádnou, ale limitovanou federální správu

V zahraniční politice jsou také pragmatičtí, spíše podporují volný obchod a rázný postup proti strategickým protivníkům USA.

Sněmovna reprezentantů

Poslanci Sněmovny reprezentantů jsou voleni ve stovkách obvodů po celé Americe. Podaří se vám najít spojence napříč ideologickými a zájmovými frakcemi? Zajistíte si spolupráci s lobbisty? Nakloníte si na svou stranu novináře?

Výbor pro národní bezpečnost (VNB)

Národní bezpečnost se stala klíčovým tématem po 11. září 2001. VNB byl ustanoven především s cílem ochránit Američany před teroristickými útoky. Zabývá se ale mnohem širším spektrem témat. Agenda, které se bude na AmKonu věnovat je:

  • Reforma ICE a deportačního procesu
  • Reciprocita povolení skrytého nošení zbraní
  • Kybernetický dodatek pro PATRIOT Act

Výbor pro energetiku a hospodářství (VEH)

VEH je nejstarším výborem Sněmovny reprezentantů – vznikl už v roce 1795. Budete tedy mít tu čest navázat na více než dvě stě let legislativní práce vašich předchůdců. Letos se budete zabývat:

  • Reorganizace EPA (Agentury pro ochranu životního prostředí)
  • Celní politika
  • Budoucnost jaderné energie

Výbor pro školství a práci (VŠP)

Posledních 30 let tento výbor mění přesný název téměř každé volby. Nadále však ve své režii drží problematiku vzdělávání, pracovního práva, sociálního zabezpečení a – možná nečekaně – zdravotnictví. Při nadcházejícím zasedání Kongresu si posvítí na následující:

  • Lístkový vzdělávací systém (tzv. school choice)
  • Revize End Woke Higher Education Act
  • Sexuální a zdravotní výchova

Výbor pro dohled a reformu (VDR)

Dohled na fungování federálních institucí, jejich efektivitu, regulaci a zvládání krizí – to je náplní výboru, který vznikl sloučením několika samostatně existujících výborů pro dohledy nad rozpočty v různých odvětvích. VDR se věnuje problematice od policejních složek až po kybertechnologie. Tento rok bude mít na programu následující:

  • Reforma FEMA (Agentury pro krizové řízení)
  • Revize Comstock Act
  • Výborové slyšení

Vyšetřovací komise

Vítězství v prezidentských volbách nepřichází lacino – bez podpory od přátel ve vysokých kruzích by byla cesta mnohem trnitější. Co se ale stane, když miliardář a blízký spolupracovník novopečeného prezidenta dostane vlastní exekutivní post, který má osekat a zefektivnit fungování federální vlády? Exekutiva záhy čelí nařčení, že rozšiřuje své pravomoce na úkor ostatních součástí federálního aparátu. Pohybuje se vůbec ještě v mezích ústavy? A co na to Kongres? Obhájí si legislativa vlastní pole působnosti, nebo stojíme na prahu úplné přeměny hranic mezi jednotlivými složkami? Na tyto otázky odpoví při svém vyšetřování speciální komise, která si na chování exekutivy při svých jednáních posvítí.

Zájmové frakce

Poslanci ve Sněmovně reprezentantů se kromě politických frakcí seskupují i v dalších frakcích podle zájmů a názorů, které zastávají. Ty dříve byly obvykle mezistranické, ale vyhrocení posledních let způsobilo, že se kongresmani sdružují spíše uvnitř stran.


Demokratické zájmové frakce

Prohra v prezidentských volbách a ztráta obou komor Kongresu uvrhla demokraty do identitární krize – poměry sil politických frakcí se moc radikálně nezměnily, ale naplno se rozhořela debata jakým způsobem se prezentovat a který přístup nejlépe získá zpět důvěru voličů. Vyjdou z této disputace demokraté sjednocení za novou tváří strany, nebo budou jako opozice ještě roztříštěnější než kdy předtím?

Aktivisté (DEIC)

Tahle skupina (modelovaná dle Diversity, Equity, and Inclusion Caucus) věří, že stranu spasí sveřepé hájení doposud politicky velmi klíčových ideálů rozmanitosti, které se ocitají pod útokem současné administrativy. Důrazná obrana rasových, náboženských, genderových a socioekonomických menšin je klíčová – mnozí členové ostatně příslušníky některé z těchto menšin jsou. O svou budoucnost se proto obávají více než kdy jindy.

Hlasy menšin byly pro demokraty vždy důležitý pilíř, ale proti skupině hraje fakt, že identitární politika v uplynulých volbách dostatek voličů nezmobilizovala.

Populisté (ESSC)

Rozšiřování sociálního zabezpečení a co největší blahobyt pro co nejvíce Američanů – to je motto skupiny (modelované dle Expand Social Security Caucus) a založené v reakci na prezidentské osočení, že demokraté chtějí zničit sociální stát. V reálu frakce jako jedna z mála přesahuje dokonce i do (tradičně nefrakčního) Senátu. Členové věří, že budoucnost strany leží v návratu k rozpočtovému posílení a rozšiřování benefitů, které Američani pobírají.

Demokraté se v posledních dvaceti letech na zvětšování sociálních programů víceméně shodli, ale historicky tato politika nebyla nejúspěšnější – na podpoře závislí voliči paradoxně často volí republikány.

Třetí cesta (BCC)

Zastánci „modrých límečků“ (modelovaní dle Blue Collar Caucus) jsou přesvědčeni, že se strana musí vrátit k ekonomickým kořenům svého nynějšího působení: Podpoře dělníků, kteří v posledních letech přebíhali k republikánům – zejména pak ti ve výrobním průmyslu. To znamená posílit ochranu pracujícího, finančně mu co nejvíce ulevit a podporovat silné odborové organizace. Mnoho členů této skupiny je z regionů, které byly silně zasaženy odlivem průmyslu.

Tradičně bylo dělnictvo ve velkých městech klíčem k demokratickému úspěchu, ale odliv továren do zahraničí tuto dříve silnou skupinu marginalizoval – a je otázkou, zda její posílení skutečně straně pomůže.


Republikánské zájmové frakce

Republikáni jsou zpátky v sedle. Ovládají prezidentský úřad i obě komory Kongresu. Teď se chystají na vítězné tažení, jenže s jídlem roste chuť a volební základna s kterou vyhráli byla velmi široká. Kolem nového prezidenta se rýsují tři hlavní skupiny – každá z nich má jiné důvody proč ho podpořila a teď si bude žádat něco na oplátku. Bude nakonec vnitřní střet této volební koalice nevyhnutelný, nebo zůstane strana srocená za vrchním velitelem?

Fundamentalisté (VAT)

Sympatie k tradičním hodnotám jsou tomuto uskupení (modelovaného dle Values Action Team) bližší než komukoliv jinému. Nejen že progresivní politiku jeho členové považují za zdegenerovanou, ale chtějí jí zcela vymýtit. Mnoho ze sympatizantů je křesťanskými nacionalisty – obvykle s evangelickými kořeny – kteří chtějí zrušit sekulární stát a řidit zemi jako náboženští fundamentalisté, kteří přivedou Ameriku zpátky k dobrým mravům.

Zejména mezi určitou částí bělošských voličů fundamentalisté vždy republikánům zjednávali silnou podporu, ale přílišný důraz na jejich myšlenky má tendenci odhánět menšinové voliče a dokonce i materiálněji založené konzervativce.

Izolacionisté (AFC)

Americké zájmy jsou této frakci (modelované podle America First Caucus) důležitější než cokoliv jiného. Jako dlouholetí odpůrci neokonzervativců silně odporují vojenským a dokonce i diplomatickým intervencím ve světě. S vystoupením z mezinárodních organizací a úmluv většinou spojují návrat peněz do americké ekonomiky a větší blahobyt. Nejednostranné dohody a bezcelní obchod považují takřka vždy za neférové a Ameriku ožebračující.

Po desetiletích proaktivní zahraniční politiky pomohli izolacionisté mnoho nespokojených voličů, kteří se cítili ignorovaní, přivést do republikánských řad. Skutečné stažení ze světového obchodu a diplomacie ale ostatním konzervativcům příliš nevoní.

DOGE (Caucus)

Fanoušci osekávání federálních ministerstev, fiskálního konzervatismu a pravicových technomiliardářů se sdružují ve skupině (modelované podle DOGE Caucus), pojmenované podle proslulého Department of Government Efficiency. Kromě úspor v rozpočtu a zrušení co nejvíce daní se chtějí zaměřit na jimi vnímaný neférový přístup ke konzervativcům obecně – na sociálních sítích, u regulátorů, na pracovním trhu a nakonec i ve vládě samotné. Zejména za zbytečné pak tato skupina považuje programy které narušují – dle nich ideální – meritokracii.

Rušení daní bylo vždycky populární, ale každý zrušený program či ministerstvo riskuje odcizení se voličům, kteří na dané instituci byli závislí. Propouštění úředníků a přehmaty exekutivy do práce Kongresu jsou navíc dvojsečný meč, který může fungování vlády nakonec i ochromit.


Mezistranické zájmové frakce

I v dobách kdy je společnost rozdělená více než kdy předtím se najdou tací, kteří chtějí spolupracovat. Ať už pro to mají jakékoliv důvody, chtějí se držet svých ideálů a neustupovat zákopům, které ostatní horlivě vyhrabávají.

Hlídací psi (CKC/PSC)

Korupce a problémy, které tížily Ameriku už od nepaměti si žádají spojení sil aby je bylo možné vymýtit. Hlídací psi (modelovaní podle Counter-Kleptocracy Caucus & Problem Solvers Caucus) se snaží udržovat funkční právní stát a dosahovat alespoň v základních otázkách vzájemného porozumění.

Hispánci (CHC)

Ačkoliv jsou v reálu dvě – po stranických liniích rozhádané – etnické hispánské frakce v Kongresu (Congressional Hispanic Conference & Congressional Hispanic Caucus), na AmKonu se vracíme do dob před schizmatem a uvidíme, zda tato skupina – polarizovaná svým statutem menšiny (který ji žene k demokratům) a silným antikomunismem a náboženským smýšlením (což ji žene k republikánům) – dokáže najít společnou řeč nad problematikou, která se jí týká.

Enviromentalisté (CSC)

Pro spolupráci v této skupině (modelované podle Climate Solutions Caucus), stačí naslouchat obecnému vědeckému konsensu a souhlasit s tím, že dochází k člověkem způsobené změně klimatu a nadměrnému dopadu na životní prostředí. Jak konkrétně ale tento problém řešit už je předmětem debaty, kterou tato frakce často vede. Budou její členové dost silní na to, aby prostor pochybovačů vymýtili?

Senát

V Senátu je rovně zastoupeno všech 50 států federace. Na rozdíl od poslanců z dolní komory jste mnohem více vázáni na svůj domovský region. Jeho zájmy tedy musíte balancovat se svou ideologickou pozicí. Senátoři mají na AmKonu na výběr ze čtyř výborů:

Výbor pro justici (VJ)

Jedná se o jeden z nejstarších výborů Kongresu – své kořeny má už v ústavním konventu. Je klíčovým hráčem americké politiky. Od projednávání nominací do exekutivních i soudních pozic, až po projednávání migrační nebo antimonopolní legislativy.
A o čem bude jednat letos?

  • Konsolidace úřední správy moci výkonné
  • Reforma institutů a zásad občanského práva

Výbor pro zahraniční vztahy (VZV)

Nákup Alijašky, odmítnutí Versailleské smlouvy nebo Marshallův plán. Tyto kroky formovaly nejen americkou, ale i globální politiku. Je za ně odpovědný i senátní Výbor pro zahraniční vztahy. Ve VZV budete tento rok projednávat:

  • Revize rozvojové a humanitární pomoci
  • Čínský vliv v Africe

Výbor pro ozbrojené složky (VOS)

Financování vojenského výzkumu, vojenské aktivity ve vesmíru nebo platy členů ozbrojených složek. To a mnohem víc má na starosti Výbor pro ozbrojené složky. Letos bude na AmKonu projednávat:

  • Taktické užití dalekonosné a jaderné munice
  • Obranný rozpočet pro fiskální rok 2026

Výbor pro telekomunikaci a média (VTM)

Ať už jde o financování a nezávislost médií, nebo o přístup k internetovému připojení, jakékoliv související legislativy se zhošťuje tento výbor, modelovaný podle podvýboru senátního Výboru pro hospodářství, vědu a dopravu. Letos se bude zabývat následující agendou:

  • Reforma příspěvkových mediálních organizací
  • Regulace pornografie

Exekutiva

Ministři

Ministři v Kongresu hlasovat nemůžou, jejich hlas je ale i tak slyšet.

Na AmKonu jsou prodlouženou rukou prezidentské administrativy. Jejich úkolem je prosazovat agendu Bílého domu ve výborech Kongresu. Jako pravá ruka hlavy státu navrhujete zákony, motivujete lobbisty ke spolupráci a dáváte pozor na chování členů své strany.

Federální agentury

Prezident se neopírá pouze o pomoc ministrů. Užitečným nástrojem jsou i federální agentury, za zmínku stojí například FBI nebo Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny. Ředitelé federálních agentur mají velkou moc a jejich hlas má v Oválné pracovně velkou váhu. Troufáte si podílet se na rozhodování o celé zemi?

Seznam ministrů

Ministr školství

Americký ministr školství (Secretary of Education) spravuje portfej s nejmenším rozpočtem ze všech kabinetních agentur. Věnuje se převážně sběru statistických dat, vydávání doporučení pro vzdělávací politiku, osnovy a rozdělování federálních grantů vzdělávacím a výzkumným institucím. Školství je ale převážně decentralizované a konečné slovo v nastavování osnov a priorit mají volené školské rady, které přitom musí respektovat místní státní zákony. Ze státních pokladen také často (v případě veřejných škol) plynou fondy pro zřizovatele, případně jednotlivé státy určují kritéria na základě nichž pak ministerstvo školy dotuje. Zejména v chudších oblastech pak federální finance mají na provozu výrazný podíl. Největší rozpočtovou položku resortu ale představují studentské půjčky, jejichž výraznou část ministerstvo spravuje, spolu s další finanční podporou (převážně vysokoškolským) studentům.

Ministr spravedlnosti

Ve Spojených státech je ministr spravedlnosti (Attorney General) z logiky názvu svého úřadu také nejvyšším státním zástupcem. Fakticky tuto pozici zastává jeden z jeho náměstků, byť klíčová rozhodnutí stále zůstávají na ministrovi. Ve své funkci rozhoduje o zahajování a zastavování trestního stíhání na federální úrovni, spravuje systém veřejných věznic, dohlíží na FBI, protidrogovou DEA, protialkoholní ATF, a v neposlední řadě i soudní policejní ostrahu. Podléhá mu tak valná část federální policejní síly ve Spojených státech. V tom mu může konkurovat jen ministerstvo pro národní bezpečnost.

Ministr obrany

Ministr obrany (Secretary of Defense) je druhým nejvyšším velitelem ozbrojených sil, hned po prezidentovi. Jeho zodpovědností je starat se a vyvažovat vliv šesti jednotlivých složek ozbrojených sil. Pověstná rivalita armády, námořnictva, letectva, vesmírných sil, námořní pěchoty a pobřežní stráže se promítá i do jeho úřadu. Neustálé dohady nakonec vedly ke sloučení všech a z pozice ministra obrany učinily jeden z nejsilnějších resortů. Nevyrovná se mu ani generální štáb, který má v Americe tradičně pouze poradní roli. I kvůli své práci s ozbrojenými složkami by měl mít ministr co největší nadhled – zákon dokonce přikazuje potenciálním kandidátům být alespoň 7 let mimo službu v nich, pokud mu Kongres neudělí výjimku. V rámci administrativy si klasicky konkuruje hlavně s ministrem zahraničí s nímž se často přetahuje o agendu. Zejména pokud jsou USA zapojeny do velkého ozbrojeného konfliktu.

Ministr zahraničních věcí

Ve Spojených státech je role ministra zahraničních věcí (Secretary of State) klíčová pro vedení zahraniční politiky a reprezentaci země ve světě. Ministr zahraničních věcí je odpovědný za vyjednávání a udržování diplomatických vztahů s ostatními zeměmi, sledování a analýzu mezinárodních událostí a vedení zahraničního obchodu. Dále zastává úlohu hlavního zástupce prezidenta ve všech otázkách týkajících se zahraniční politiky. Jeho pravomoci zahrnují také řízení amerických velvyslanectví a konzulátů po celém světě a spolupráci s mezinárodními organizacemi. Ministr zahraničních věcí má také klíčovou roli při formování a prosazování zahraničně politických priorit Spojených států.

Ministr obchodu

Ve Spojených státech je ministr obchodu (Secretary of Commerce) členem kabinetu s velmi výrazným přesahem do vnitřní a zahraniční politiky. Na jednu stranu spravuje tento resort třeba úřad pro letectví nebo patenty, ale zodpovídá i za zahraniční obchod a ekonomický rozvoj země. Do této kategorie spadá i hašení dlouhodobých rozvojových důsledků po živelných pohromách. S těmi má ministerstvo mnoho co do činění i proto, že pod něj spadá také meteorologický úřad. Zčásti zodpovídá také za národní bezpečnost Spojených států – hlavně v technologickém odvětví, což v poslední době zahrnuje čím dál častěji hlavně rizika umělé inteligence. Toto široké rozpětí v agendě činí z ministra obchodu osobu, která může napříč vládami buď upadat do druhořadé role komplikovaností své práce, nebo naopak bude v popředí u všech důležitých rozhodnutí.

Ministr energetiky

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale post ministra energetiky (Secretary of Energy) je ve vládě Spojených států fakticky silovým resortem. Valná část jeho rozpočtu jde na zajištění jaderné bezpečnosti – a to jak civilních, tak i vojenských zařízení. Dohlíží také na provoz veškeré energetické kritické infrastruktury a vyřazování reaktorů z aktivního provozu. Do roku 2003 se ministerstvo podílelo i na financování mezinárodního výzkumu lidského genomu a jeho mapování. Dlouhodobě také poskytuje finanční podporu prostřednictvím grantů na výstavbu obnovitelných zdrojů, inovačních energetických projektů a programů které se snaží zmírnit plýtvání elektřinou. Ministerstvo provádí a zodpovídá za veškerý výzkum a výrobu jaderných komponent do zbraní, které se ve Spojených státech vyrábí – což se týká také jejich testování, ačkoliv ho už od 90. let USA neprovádí.

Ministr pro národní bezpečnost

Ve Spojených státech je ministr národní bezpečnosti (Secretary of Homeland Security) klíčovou postavou. I když logicky jeho role zahrnuje dohled a koordinaci na poli národní bezpečnosti, ve skutečnosti má na starosti mnohem více. Ministr národní bezpečnosti přebírá odpovědnost za strategické rozhodování a plánování v oblasti vnitřní i zahraniční bezpečnosti. Jeho pravomoc se rozprostírá na řízení agentur jako je FBI, CIA, protiteroristická jednotka a další důležité instituce zabývající se bojem proti hrozbám národní bezpečnosti. Ministerstvo národní bezpečnosti je rovněž odpovědné za monitorování a ochranu kritické infrastruktury, včetně kybernetické bezpečnosti. Ministr národní bezpečnosti tak disponuje významnou mocí v rámci federálního policejního aparátu a jeho rozhodnutí mají zásadní dopad na bezpečnost a stabilitu Spojených států.

Ministr financí

Ministr financí (Secretary of the Treasury) je spolu s ministrem obrany, zahraničí a spravedlnosti součást “velké čtyřky” nejdůležitějších ministerstev. Je odpovědný za řízení americké ekonomiky, v jeho portfoliu se tak najdou otázky daňové politiky, nastavování širšího ekonomického směřování země a poradenství v otázkách mezinárodní ekonomické politiky. Odpovídá také za udílení bankovních licencí a ochranu drahých kovů ve federálním vlastnictví, nebo za ražbu měny.

Ministr zdravotnictví a sociálních služeb

Ministr zdravotnictví a sociálních služeb (Secretary of Health and Human Services) má v portfoliu především ochranu a posilování zdraví americké populace a zajišťování a regulaci sociálního systému Spojených států. Ministerstvo se zaměřuje na boj proti civilizačním i tradičním chorobám, podporu farmaceutické vědy a výzkumu ale i na méně tradiční oblasti jako posilování obrany proti bioterorismu.

Ministr práce

Ministr práce (Secretary of Labor) má na starosti několik klíčových oblastí. Zajišťuje vhodné podmínky na pracovním trhu, spravuje systém podpory v nezaměstnanosti, je jedním z primárních kontaktů, a stará se o to, aby americká politika v oblasti práce a pracovního práva stíhala držet krok s technologickým rozvojem a jeho vlivem na pracovní trh. Právě na toto ministerstvo byla do vlády historicky poprvé povolána žena (Frances Perkinsová) a od té doby početně nejvíce ministryň sloužilo také na tomto postu.

Seznam federálních agentur

Agentura pro globální média (USAGM)

Původní kořeny toté poměrně mladé, nezávislé agentury sahají k redakcím, zakládaným CIA, ale dnes je spravována bipartijní radou, nominovanou prezidentem a doplněnou ministrem zahraničí. Seskupuje pod sebou mediální domy, financované prostřednictvím grantů od vlády Spojených států (např. Rádio Svobodná Evropa, Rádio Svobodná Asie, Hlas Ameriky), jejichž výhradním účelem je penetrovat zahraniční informační prostor v zemích s omezenou svobodou projevu poskytováním objektivních informací. Činnost agentury se netýká financování vysílání ozbrojených složek Spojených států (to je zřizované mediálním oddělení ministerstva obrany), ani domácích neziskových mediálních domů (které jsou financované z veřejných peněz prostřednictvím CPB), ale svým modelem financování se jim podobá.

Imigrační a celní správa (ICE)

Pověstná agentura resortu národní bezpečnosti je svým názvem trochu zavádějící, protože s celní politikou má pramálo společného. Operuje totiž bok po boku s pohraničníky (CBP), kteří zároveň plní faktickou úlohu celníků. Jakmile je ale na hranicích zadržen nelegální migrant, či někdo podezřelý z příslušnosti k organizovanému zločinu, putuje ihned do rukou ICE. Ta má vedle oddělení zodpovědného za vyhošťování také vyšetřovací divizi, která působí převážně na území Spojených států proti nadnárodním gangům. Některá města kvůli tvrdým zákrokům odmítají s agenturou výrazněji spolupracovat (tzv. “bezpečná útočiště”) a její pravomoce oproti místním orgánům jsou i z tohoto důvodu často předmětem sporů.

Federální komise pro komunikaci (FCC)

Tahle federální agentura nastavuje veškerá pravidla a regulace ohledně vysílacích a síťových komunikačních prostředků bez výjimky na všech územích Spojených států. Její předpisy se týkají telefonické sítě, internetu a jeho poskytovatelů, rádiových vysílačů, pozemní satelitní komunikace, televizního vysílání (analogového i digitálního), ale také přístupnosti indecentního obsahu, nebo vyvážených nemonopolních vlastnických struktur v médiích. Kromě institučních regulací FCC zodpovídá také za licencování vysílání schopného spotřebního zboží. Prakticky na každém zařízení s vysílačem, které má být prodejné v Americe, tak najdete vypsány i regulační detaily licence FCC s podmínkami užití pro jednotlivé komponenty.

Koordinátor národních zpravodajských služeb (DNI)

Koordinátor národních zpravodajských služeb má za úkol propojovat jejich fungování. Vláda očekává od svých zpravodajských služeb co nejpřesnější informace, ať už ze zahraničí (CIA) nebo zevnitř státu (FBI). Tyto roviny spolu souvisí, proto spolu služby musí komunikovat. Důležitost úřadu koordinátora vzrostla po útocích 11. září. Vyšlo totiž najevo, že sdílení informací mezi FBI a CIA mohlo přispět k včasnému odhalení připravovaného atentátu. Po útocích došlo k rozšíření pravomocí zpravodajských služeb a prohloubení spolupráce mezi nimi.

Úřad pro řízení a rozpočet (OMB)

Zatímco vedoucí štábu v Bílém domě pomáhá prezidentovi s personalistikou, tento nenápadný úřad je zodpovědný za meziresortní naplňování prezidentovy politiky efektivním využíváním peněz ve federálním rozpočtu a ostatních prostředků. To z něj dělá velmi silnou pozici, kterou obvykle obsazuje blízký poradce prezidenta, který je zběhlý v programových prioritách, nebo je sám vymýšlí. Úřad má svou práci vykonávat tak, aby došlo k co nejmenší zátěži na občany při naplňování prezidentových cílů. Jeho pracovníci také udržují přehled o využívání rozpočtů na ministerstvech a provádějí druhostranné audity (v základu má každé ministerstvo vlastní inspektory, kteří si audity provádí sami, ale ti OMB nepodléhají).

Úřad pro politiku v oblasti vědy a techniky (OSTP)

Ředitel tohoto úřadu je nejvyšším poradcem prezidenta pro vědecký výzkum. Zaměstnává pouze několik desítek lidí a v jádru tak jde skutečně o těleso, které má být hlavně střetávacím bodem pro experty, kteří dovedou odborně asistovat při vytváření výzkumné a vědecké politiky. Spolupracuje úzce s Úřadem pro řízení a rozpočet, který pomáhá prosazovat vládní priority ve vládě i v Kongresu. Kromě kmenových zaměstnanců pak ředitel předsedá také Národní radě pro vědu a techniku, která se v jednotlivých komisích vypracovává návrhy na politiku v různých oblastech s vědou souvisejících – od životního prostředí až po školství.

Lobby

Ať už jste environmentální organizace nebo ropný konglomerát, máte v Kongresu svůj zájem. A ten hodláte prosadit za každou cenu! V rukou máte šeky, neboli příspěvky na kampaň. Za ně si poslanci a senátoři mohou mohou koupit reklamu v médiích a zviditelnit se v očích celého AmKonu. A když zapojíte přesvědčování a intrikaření, prosadíte zájmy své korporace nebo neziskovky, aniž by si toho někdo všiml.

Gilead Sciences

Specialisté na viry všeho druhu – od léku na HIV až po lék na hepatitidu C. Takže pokud bys chtěl zastupovat farmaceutickou společnost, která si hraje na zachránce lidstva, ale ve skutečnosti si nechává své léky štědře zaplatit, jsi tu správně! Ve Sněmovně budeš hájit naše zájmy v revizi Comstock Act a taky u sexuální a zdravotní výchovy, kde jistě využiješ, že naše portfolio léčiv je velice široké. V Senátu tě čeká projednávání regulace pornografie a revize rozvojové a humanitární pomoci. U obojího můžeš ukázat, že bez našich léků se svět neobejde.

US-China Business Council

Ni Hao! Milujete Čínské peníze stejně moc jako Ameriku? Jste toho názoru, že tato administrativa vidí špiona pomalu i v čínských nudlích? V tom případě je toto pro vás ideální pozice. Vaším úkolem bude bojovat proti nesmyslné tržní válce s Čínou, kterou prezident vyvolal. Přeci jen, je v zájmu všech, aby mezi dvěma nejsilnějšími státy světa panovaly co nejlepší vztahy. Kromě obchodu budete řešit i čínský vliv v Africe či americkou jadernou energii. A nebojte, soudruhu, pokud vás odsoudí jako čínského špiona, v Číně se vždy teplé místečko najde!

Heritage Foundation

Je málo lobbistů, kteří mají tolik vlivu na momentální dění v administrativě, jako ty. Prezident, ač to nechce přiznat, velmi příznačně plní body, které jsme načrtli v Projektu 2025. Tvůj úkol bude mu pomoci nadále plnit body tohoto plánu. Zásadně si posvítíte na vliv Číny v Africe a v naší ekonomice, pokusíte se trošku odtučnit přebujelou FEMA a samozřejmě se dostane i na posílení naší krásné armády. Bůh žehnej Americe!

Business Roundtable

Kdo může dát světu něco ještě lepšího, než mu dá ředitel největší americké firmy? Přece 200 ředitelů největších amerických firem! A Business Roundtable přesně toto umožňuje. Díky společným setkáním špiček amerického byznysu vytváří připomínky i návrhy, které pak pomáhají vytvářet efektivní a účinnou legislativu vedoucí k prosperujícímu a funkčnímu státu. V Americe působíme přes 50 let a za tu dobu jsme stihli úspěšně vyřešit nejednu výzvu, se kterou se Spojené státy americké potýkaly. Vy s námi nyní můžete psát příběh dalších 50 let a umožnit nám, aby se z nás, jakožto spořádaných dodržovatelů amerických zákonů, stali jejich spoluautoři.

OpenAI

Považuješ umělou inteligenci spíše za příležitost než hrozbu? Jsi přesvědčený, že AI není zkratkou pro “apokalypsa ihned,” ale otevírá zářnou budoucnost? Jsi připravený tenhle názor obhájit před neznalými, skeptickými politiky v Kongresu? Tak to hledáme právě tebe! Jako lobbista za OpenAI budeš moci hájit svobodu inovací, debatovat o digitálních právech, či přesvědčovat lidi, že jim AI skutečně nebere práci, kterou stejně nechtějí dělat. Tak seber notebook, odvahu, stáhni si nejnovější placenou verzi Chat GPT a pojď s námi tvořit inteligentní budoucnost!

Palantir Technologies

Představ si průměrného IT specialistu ze Silicon Valley, který se rozhodl, že místo programování nové seznamky bude dělat software na zabíjení a sledování lidí. To je Palantir – jedna z průkopnických firem programů používaných ke sledování, navádění střel, provádění analýz a mnohému dalšímu. Budoucnost začíná teď a je na čase, aby se o velké zbrojařské kontrakty poprala i nějaká dravá IT firma. Pokud se cítíš na to urvat kus sousta na hostině zbrojařů, je tato role pro tebe. A nezůstaneš jen u toho: bude se hrát i o možný kontrakt u ICE, kde by náš sběr dat mohl pomáhat deportovat migranty! Přeci jen, pokud je lobbista šikovný, dokáže vymyslet a prodat cokoliv.

Westinghouse

Už jste si někdy říkali, kde bychom byli, kdyby se až doteď nepřišlo na možné využití jaderné energie? Třeba by to náš rozvoj tolik neovlivnilo, pravděpodobně ale ano. Jako zástupce Westinghouse Electric Corporation si budete moci vyzkoušet, jak vypadá v praxi například prosazování zákonů a rozpočtů na stavby elektráren, jejich provozu, vývoje moderních jaderných technologií a budete se podílet na projednávání budoucnosti jaderné energie v energetickém mixu Spojených států amerických, kdy se pokusíte, aby její zastoupení bylo i přes nedávný útlum co největší. Toho samozřejmě budete chtít docílit díky co největší státní finanční podpoře, přičemž se pak různá zařízení dají vyvážet i do zahraničí. Ale co je pro vás to nejdůležitější? Dá se na tom hezky vydělat.

Alphabet (Google)

Myslíš si, že se Google nepřejmenoval na Alphabet jen tak náhodou? Máš za to, že v dnešním světě jsou technologie, jako třeba autonomní vozidla Waymo, doručovací drony Wing, cloudové služby, cílená reklama nebo YouTube stejně důležité nebo možná ještě důležitější než je původní jazyková abeceda? Pak ti bude role lobbisty pasovat stejně, jako pasuje písmeno “A” do slova “Alphabet.” Tvým úkolem bude rozvolnit různá nařízení a normy tak, abychom mohli v Americe zase svobodně vyvíjet a inovovat. Protože digitální ekonomika je motorem 21. století, jen místo pohonných hmot jede na číslech!

Honeywell

Honeywell patří mezi největší americké konglomerární společnosti s tradicí sahající více než sto let zpět. Naše produkty a technologie najdete prakticky všude — od kabin letadel a rafinérií přes chytré budovy až po obranné systémy. V Kongresu se letos bude rozhodovat o tématech, která mohou ovlivnit budoucnost našeho podnikání na desítky let dopředu. Od investic do obranných systémů přes regulace v oblasti energetiky až po modernizaci infrastruktury. A protože svět prochází velkými změnami, chceme být u toho, když se budou dělit ty největší zakázky na obranné technologie nebo kyberbezpečnost. Pokud máš odvahu v Kongresu hájit zájmy jedné z největších korporací americké ekonomiky, pak je tohle tvoje příležitost ukázat, co v tobě je a dohlédnout na to, že konečná podoba zákonů bude odpovídat našim zájmům.

RTX Corporation

Specialisté na obranné systémy, rakety radary a ostatní věci, které nikdo nechce spatřit nad hlavou na dovolené. Čím horší zprávy ze světa, tím lepší čtvrtletí pro nás. Budeš projednávat obranný rozpočet pro fiskální rok 2026. To zní jako dobrá vánoční prémie, že? Zákony o taktickém užití dalekonosné a jaderné munice a kybernetickém dodatku pro PATRIOT Act jsou zase agendami našich expertů s doktorátem z MIT. Přidej se do týmu mírotvůrců s technologiemi, o kterých se ti v Counter Strike ani nesnilo.

General Dynamics

Nebyly by to Spojené státy americké, nebýt jakékoliv zmínky o zbraních, a tak jako vždy, i v Kongresu je toto téma letos na pořadu dne. Výhradně sice zbraně určené pro obranu, ale víte jak to bývá. A pro tu takzvanou obranu je třeba naplánovat rozpočet a u toho vy, jako zástupce General Dynamics, nesmíte chybět. Zaměříte se na ponorky, obrněná vozidla, IT bezpečnost, či snad od každého něco? Neměli byste ale opomenout ani modernizaci stávajících zbraní a zejména také autonomních systémů. Nikdo přeci nechce řešit kybernetické útoky a jiné hybridní hrozby. To nejdůležitější: jako správní patrioti byste měli usilovat o upřednostňování a zvýhodnění amerických výrobců před zahraničními. Navíc z toho pak přeci kápne více i pro vaši společnost a jediné, co je silnější než americký patriotismus, je zelený dolar.

National Fraternal Order of Police

Ano, i odbory umí mít cool jméno. Pokud chceš hájit zájmy hochů v modrém, není lepší organizace. Jelikož se jedná o policejní odbory, patří politicky na stranu republikánskou, tudíž ve volbách samozřejmě podporovali momentálního prezidenta. I přesto však bude třeba stranu ve vedení postrčit správným směrem – tento rok například v otázce skrytého nošení zbraní, deportací, či ochrany státních institucí. Tak se přidej a pomoz našim hochům pomáhat a chránit.

American Federation of Government Employees

AFGE je největší odborová organizace určená pro federální pracovníky. To v momentální situaci znamená, že jste ve válce se současnou administrativou reprezentovanou DOGE a Elonem Muskem. Tvým cílem je ochrana práv všech federálních pracovníků a institucí které jsou součástí federální vlády. Budeš se tedy zabývat konsolidací úřední moci, budeš bojovat proti seškrtání EPA a FEMA a mnoho dalšího. Přidej se k nám a pomoz nám porazit hydru jménem Elon Musk.

United Farm Workers

¡Hola! UFW je jednou z předních odborových organizací pro pracující v zemědělství. Ovšem vzhledem k tomu, že většina těchto pracovníků jsou migranti hispánského původu, bojují naše odbory i za práva imigrantů. Pokud tě zajímá ochrana pracujících v kombinaci s bojem proti deportacím, není pro tebe lepší organizace. Budeš se zabývat reformou ICE, ale i celní politikou či reformou EPA. Tak se přidej k nám a místo budování zdi na hranici ji pojďme zdemolovat.

Lobbista za FOX (Pravda Zprava)

Skoncuj s liberálními dezinformacemi a pošlápáváním konzervativních hodnot jednou provždy! Přidej se k redakci Pravdy Zprava jako lobbistický spolupracovník, který pomůže koordinovat kontakty s ostatními pozorovateli a bude hájit redakční hodnoty i na půdě Kongresu! Budeš zasedat při reformě nestydaté konkurence svobodě slova – státem financovaných příspěvkových mediálních organizací, ovlivníš regulaci pornografie, a projednávat budeš i pokus exekutivy rozšiřovat své pravomoce konsolidací úřední správy.

Lobbista za CNN (Levý Hrot)

Demokracie a svoboda médií je s nástupem nové vlády ohrožena více než kdy předtím! Přidej se k redakci Levého Hrotu jako lobbistický spolupracovník, který pomůže koordinovat kontakty s ostatními pozorovateli a bude hájit redakční hodnoty i na půdě Kongresu! Budeš přítomen při jednání o reformě příspěvkových mediálních organizací, regulaci pornografie v médiích, nebo při pokusu exekutivy rozšiřovat své pravomoce konsolidací úřední správy.

Moms for Liberty

Jsi mamka, která miluje Ježíše Krista, Donalda Trumpa a nesnáší všechnu woke, LGBT propagandu, kterou liberálové nutí tvým dětem? V tom případě pro tebe máme ideální roli! Přidej se k boji za očištění škol od veškerých knih, které ničí morálku naší mládeže. Budeš bojovat za zákaz odporných pornografických materiálů, chránit právo na život nenarozených dětí a mnoho dalšího. Tak neváhej a staň se mamkou za svobodu!

Association of American Publishers

Jsi vášnivý knihomol, kterého rozčiluje, když někdo zakazuje jeho oblíbené tituly? Nemůžeš se už dívat na to, jak se politická moc snaží ovlivňovat svobodný tisk a diktovat médiím, co smějí a nesmějí publikovat? Vadí ti, že se autorská práva často přehlížejí a že financování vzdělávání se odsouvá na druhou kolej? V tom případě mám pro tebe skvělou nabídku. Pojď zastupovat neziskovou Asociaci amerických nakladatelů (Association of American Publishers) a postarej se o to, aby se dbalo na dodržování autorských práv a nezanedbávalo se financování vzdělání.

Union of Concerned Scientists

Máš doktorát z fyziky a vadí ti, když slyšíš někoho v kongresu popírat existenci atomu nebo tvrdit, že je Země placatá? Věříš, že fakta jsou vždycky důležitější než jakékoliv emoce? Pak Union of Concerned Scientists hledá právě tebe! Sdružujeme chytré hlavy, které nemají strach říct: “Ale počkej, vždyť takhle obecná teorie relativity nefunguje!” U nás bude tvým cílem vysvětlovat, že klimatická změna není hoax, že jadernými raketami po obloze nehýbe Bůh a že neexistuje roh Zeměkoule, ze kterého by člověk mohl spadnout do vesmíru. Čekají tě jednání o tématech, která na stůl přinesl někdo mnohem chytřejší než všichni ve výboru pro průmysl dohromady.

Cato Institute

Think tank pro ty, kteří věří že trh zvládne všechno a ideálně bez zásahu státu. Daňová reforma je sexy, clo sprosté slovo, Trumpova administrativa je tak trochu faux pas a Elon Musk s jeho DOGE? Fajn PR, ale je to asi tak efektivní, jako pokus vycucnout moře brčkem. Pojď se postavit za pravé libertariánské hodnoty, které můžeš prosazovat v Senátu u revize rozvojové a humanitární pomoci a čínského vlivu v Africe. Následně tě vyšleme do Sněmovny, kde se postavíš za Druhý dodatek Ústavy – právo držet a nosit zbraň, za svobodnou volbu vybrat si, kde se bude vzdělávat tvé dítě a také se pokusíš zabránit dalšímu vměšování vládních agentur do občanských svobod.

Sixteen Thirty Fund

Jsi srdcem Progresivista, ale nebaví tě neustálá pasivita demokratů a chceš něco opravdu změnit? Sixteen Thirty Fund se rozhodl zkopírovat taktiky pravicových fondů a je jedním z největších zdrojů “černých peněz” v rámci progresivní sféry. To znamená, že poskytovatelé našich prostředků jsou neznámí. Zda nám peníze dává Soros, Gates či Usáma bin Ládin nikdo neví, všichni ovšem ví, komu tyto “finance na kampaň” budou proudit. Podpořte zákonodárce, kteří budou bojovat za právo na potrat, ochranu demokracie i za práva pracujících lidí. Občas je zkrátka potřeba pro vyšší dobro bojovat proti ohni ohněm.

Greenpeace

Nemůžeš se už dál dívat na to, jak zákony píší ropné firmy a zbrojaři? Máš za to, že je na čase tvrdě zakročit proti republikánským lžím o změně klimatu? Pak pravděpodobně hledáme právě tebe. Někoho, kdo se nebojí postavit za klima, přírodu a udržitelnou budoucnost Ameriky přímo tam, kde se rozhoduje — v Kongresu. Čeká tě nelehký boj ve formě účasti na jednáních, ve kterých bude v sázce mnoho – budoucnost americké energetiky, nebo také reorganizace agentury pro ochranu životního prostředí. Postav se za správnou věc a nedovol aby prošla opatření, která způsobí zkázu naší planety!

American Civil Liberties Union

Jako lobbista za ACLU se staneš hlasem lidí, kteří ho opravdu potřebují, které často systém nespravedlivě přehlíží. Budeš bojovat za to, abys zákonodárcům ukázal, že národnostní menšiny skutečně nejsou hrozbou společnosti, že queer lidé nejsou bezprostředním nebezpečím pro americké děti a že svoboda není status, který si musíš zaplatit. Pokud tě baví právo a ochrana občanů v nouzi, tak právě ACLU je pro tebe ta správná volba. Připoj se k nám a pomáhej s námi dělat Ameriku lepším místem!

American Bar Association

Jsme největší organizace právníků vydávající stanoviska, která si soudci přečtou, protože musí; politici ignorují, protože můžou a právníci citují jen když se jim to hodí.  Zároveň vypadají hezky jako poznámky pod čarou. Chceš se zasadit za to, že konsolidace úřední správy moci výkonné a reforma institutů a zásad občanského práva proběhne dle našich podmínek? Pamatuj, že pokud nevíš, co dělat, ABA má na to výbor. Ve Sněmovně se pokusíš zastavit skryté nošení zbraní a dále se budeš moct vyjádřit k lístkovému vzdělávacímu systému.

Free Speech Coalition

Taky si myslíš, že je nesmysl, že by zákaz porna spasil svět? My jsme Free Speech Coalition a u jednání o budoucnosti sexuálního průmyslu rozhodně nesmíme chybět. Navzdory sílícímu moralismu nenecháme utlumit hlas těch, kteří ctí právo na svobodné rozhodnutí každého jedince. Jako náš zástupce se postavíš za práva tvůrců videí pro dospělé a zasadíš se o dostupnou a srozumitelnou sexuální výchovu pro příští generace.  Tvým dalším úkolem bude hájit práva konzumentů i tvůrců videí se sexualní tématikou a bojovat proti živlům, které usilují o omezení osobní svobody. 21 století už dávno volá po detabuizaci a otevření těchto témat veřejné diskuzi. Nenech stát okleštit nás morálními pravidly!

RAND Corporation

Pokud tě baví zahraniční a obranná politika, není lepší organizace než RAND Corporation. Tato nezisková společnost má dlouhou historii analýzy a výzkumu v oblasti americké zahraniční a vojenské strategie. Buď dobrým rádcem a pomož americkým zákonodárcům vybudovat silnou armádu v rámci tvorby obranného rozpočtu a užití jaderné munice. Pokus se zachovat vliv USA a zabraň rozšiřování vlivu Číny v Africe. Již přes 70 let pomáháme budovat silnou Ameriku, pomoz nám ji zachovat!

Média

Bez médií se ostatní účastníci nemají jak dozvědět, co se děje v ostatních výborech a co chystá druhá strana. Chodíte na jednání, bavíte se s kongresmany, lobbisty a ministry, a hledáte příběhy, o kterých by se měl celý AmKon dozvědět.

Jako novinář(ka) máte neobvyklou moc, kterou vám budou ostatní účastníci závidět: Stanovujete témata, o kterých se bude mluvit a máte ve svých rukou osudy ostatních členů Kongresu. Můžete vyzdvihnout práci některého poslance či senátora a udělat z něj hrdinu! Nebo ho můžete potopit, když odhalíte, že se paktoval s nepřátelským lobbistou. Ovlivňujete mínění a průběh celé simulace!

Novinářský lobbista?

Ovšem i novináři potřebují v Kongresu zastání! Možná chceš v letošní agendě, prošpikované mediální problematikou, zastupovat zájmy redakce a přitom nechceš působit jako tradiční novinář? Přihlaš se v sekci Lobby na unikátní pozici redakčního lobbisty!

CNN: Levý hrot

Bojíš se, že nová administrativa nechává vymřít objektivní média? Levý hrot si uložil misi bránit zbytky demokracie i na půdě Kongresu. Až do roztrhání těla se rveme za právo na potraty, rovné příležitosti nebo progresivní zdanění. Ty budeš za nás bojovat i během takových témat jako jsou reforma příspěvkových mediálních organizací, regulace pornografie či konsolidace úřední správy moci výkonné. Doufáme, že se k nám připojíš a nenecháš konzervativní sněhové vločky útočit na právo svobodně šířit informace!

Fox News: Pravda zprava

Starý dobrý svět se vrací a s novou administrativou přichází vůle propojovat zájmy pravicových médií a Kongresu ještě víc! Čeká tě prosazování agendy během projednávání reformy příspěvkových mediálních organizací, revize End Woke Higher Education Act nebo kybernetického dodatku pro PATRIOT Act. Každá neděle v kostele, tradiční rodina a americký sen ti jsou blízké? Věříš, že jsme to jediné pravé médium? Tak se připoj k nám, bojuj za naší víru šířit pravdu zprava a naplň poslání, které nám svěřil samotný Bůh!